niedziela, 14 czerwca, 2026
Wydarzenia

Na szlaku cyfrowego dziedzictwa kulturowego

W środę 3 grudnia 2025 r. w Muzeum Elektroniki w Krakowie odbyło się seminarium naukowo-wdrożeniowe pod hasłem „Na Turystycznym Szlaku Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego”. Spotkanie zainaugurowali Artur i Łukasz Bazarnik z Muzeum Elektroniki w Krakowie oraz dr inż. Karol Król z Laboratorium Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego #LaboCDeK, otwierając Turystyczny Szlak Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.

W programie znalazły się prezentacja stacjonarnej, interaktywnej gry edukacyjno-turystycznej* opracowanej przez Łukasza i Artura Bazarnik we współpracy z #LaboCDeK oraz dwie prelekcje zamawiane: Rafała Szyi (C64Lover) poświęcona ludziom i miejscom związanym z komputerami Commodore oraz Adama Śmiałka („Towary Modne”) dotycząca kultowych przedmiotów codzienności jako elementów cyfrowego dziedzictwa. Kulminacją spotkania był panel dyskusyjny na temat potencjału sprzedażowego eksponatów kolekcjonerskich w muzeach komputerów i gier.

*Seminarium stanowiło podsumowanie działań naukowo-wdrożeniowych zwieńczonych komercjalizacją innowacyjnego rozwiązania typu know-how (zgłoszenie dobra intelektualnej know-how Nr 10/2025 z 15.09.2025; umowa komercjalizacji Nr P/2519/2025/CTT), będącego efektem wieloletniej współpracy Laboratorium Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego (LaboCDeK) Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie z Muzeum Elektroniki w Krakowie.

Dodaj komentarz